علت زردی دندان ها

|

مشکلات و بیماری های دهان و دندان

|

اطلاعات مقاله

چرا بعضی دندان ها زردند؟!
بسیاری از مردم از رنگ زرد دندان های خود شکایت دارند. در بیشتر موارد زرد رنگ بودن دندانها بدلیل عدم رعایت بهداشت دهان است. یعنی بدلیل رسوب مواد رنگی و تشکیل پلاک و جرم دندان ها زرد می شوند. در این افراد معمولا با انجام جرم گیری، از همه مهمتر رعایت صحیح دستورات بهداشتی تا حدود زیادی رنگ زرد دندان ها برطرف می شود. هرگاه با وجود رعایت بهداشت باز هم رنگ زرد دندان ها پابرجا باشد، باید علل زیر را در نظر گرفت.

زرد رنگی دندان به علت شفافیت مینای دندان:
می دانیم که تاج دندان از خارج به داخل دارای دو لایه مینا و عاج است. هنگامی که مینای دندان از شفافیت زیادی برخوردار باشد. رنگ زرد عاج از زیر مینا به چشم رسیده، دندانها زرد رنگ بنظر می آیند. جالب است بدانیم به عقیده بعضی دندانپزشکان این دندانها نسبت به دندان های سفید از استحکام بیشتری برخوردارند. در این موارد چون رنگ دندان ها طبیعی است باید از هرگونه درمانی بخصوص مصرف پودرهای موسوم به “سفیدکننده دندان ها” اجتناب نمود. پودرهای صورتی رنگ با نام Snoker’s این پودرها به علت سایش مینا و عاج سبب حساسیت دندان ها می شوند. به این ترتیب هنگامیکه مینای دندان شفاف نباشد دندان ها سفیدتر بنظر می آید. خرابی و نقص در مینا و عاج دندان در گروهی از افراد جامعه زردی دندان ها بدلیل اشکال در ساختمان دندان هاست.

زیادبودن فلوراید آب آشامیدنی:
فلوراید ماده ای معدنی است که وجود آن به مقدار کم در آب آشامیدنی سبب استحکام دندان ها می شود. هنگامیکه میزان فلوراید آب آشامیدنی از مقدار معینی تجاوز نماید می تواند سبب تغییر رنگ دندان ها گردد.

مصرف داروهای گروه تتراسیکلین:
مصرف تتراسیکلین در 2 ماه آخر دوران بارداری یا سنین کودکی نیز می تواند سبب تغییر رنگ دندان ها شود.

نوشته‌های پیشین
علل بوی بد دهان
نوشته‌ی بعدی
آفت دهانی و درمان آن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

مقالات مشابه

فهرست