مشکلات حین رویش دندان ها

|

دندان ها را بهتر بشناسیم

|

اطلاعات مقاله

حین رویش دندان های شیری یا دائمی کودک می تواند دچار مشکلاتی شود که در مورد این موارد توضیحاتی داده می شود. اولین مسئله قابل ذکر رویش اولین دندان شیری درسن بسیار کم و یا در حین تولد می باشد که در مبحث “وجود دندان در زمان تولد” ذکر شده است.

در بیشتر کودکان افزایش بزاق حین رویش دندان های شیری دیده می شود. در این زمان کودک معمولاً دست وانگشتانش را به داخل دهان می برد. گاهی کودک در زمان رویش دندان های شیری بیقرار و کج خلق است. رویش دندان باعث بیقراری در طول روز، افزایش مکیدن انگشت یا مالش لثه، افزایش آبریزش دهان و احتمالاً کمی بی اشتهایی می شود. رویش دندان باعث تب، تشنج، التهاب نایژه ها و یا اسهال نمی شود و اگر حین رویش دندان این علائم دیده شود این علائم مرتبط با رویش دندان نیست و مشکلاتی است که همزمان بارویش دندان و به علل دیگری رخ داده است.

یکی از علل ایجاد اسهال در کودکانی که در حال رویش دندان هستند این می باشد که کودک دست آلوده خود یا هر وسیله آلوده دیگر را به کرات در دهان خود می کند و این باعث آلودگی و ایجاد مشکلات گوارشی برای کودک می شود. قبل ازخارج شدن کامل تاج دندان ممکن است حالت دردناکی در لثه مشاهده شود که این در مدت چند روز برطرف می گردد. برداشتن بافت پوشاننده دندان با جراحی برای تسریع رویش دندان تجویز نمی شود. دراین مواقع بهتر است از بی حس کننده های موضعی غیر محرک موجود در داروخانه ها استفاده کرد.

این موارد را می توان 3-4 بار در روز بر روی لثه دندان در حال رویش مالید. برای استفاده ازاین مواد بهتر است حتماً با دندانپزشک مشورت شود. درمان بهتر و روتین برای رویش دردناک دندان زیر لثه جویدن وسیله ای تمیز و غیر محرک توسط کودک است بعنوان مثال یک تکه نان خشک یا وسیله هایی که بدین منظور در داروخانه ها موجود است. لثه کودک را با انگشتان خود مالش دهید؛ این امر بسیار آرامبخش است.

یک پارچه شستشوی زبر را منجمد کنید و اجازه دهید که کودک آن را بجود. به کودک یک بیسکویت مخصوص دوران دندان درآوردن و یا حلقه پلاستیکی مخصوص دندان درآوردن بدهید (می توانید آن را سرد کنید.) یا یک سواب کتان و آب ، دندان های تازه و لثه را تمیز کنید یا این که با پیچیدن یک پارچه شستشوی نرم دور انگشت خود، دندان های کودک و لثه او را تمیز کنید. قبل از مسواک زدن منظم ، صبر کنید تا کودک 2-3 ساله شود. در این سن، کودکان می خواهند با مسواک زدن از والدین خود تقلید کنند.

در 2-3 سالگی مراجعه منظم به دندانپزشک را آغاز کنید. در 5 سالگی به کودک توضیح دهید که افتادن دندان کودک طبیعی است. این امر مانع می شود که کودک در هنگام شروع افتادن دندان هایش نگران گردد. گاهی چند هفته قبل از رویش دندان ناحیه ای کبود رنگ بر روی لثه کودک دیده می شود. این حالت بعلت ضربه به بافت نرم روی دندان در حال رویش ایجاد می شود و رنگ کبود به علت خونریزی داخل لثه است این حالت مشکلی ایجاد نمی کند و بعد از رویش دندان از بین می رود و نیاز به جراحی ندارد علت این مشکل بخاطر لبه تیز دندان در حال رویش است که در زیر بافت نرم لثه قرار گرفته است و در اثر فشار حاصل از جویدن در نسج لثه فرو رفته و باعث خونریزی مختصری در لثه می شود این خونریزی مختصر بصورت کبودی در روی لثه دیده می شود که گاهی
متورم نیز می باشد. علاوه براین موارد گاهی ضایعات کوچکی در روی لثه یا کام نوزاد نیز مشاهده می شود که بهتر است در صورت مشاهده به دندانپزشک مراجعه شود.

در چه شرایطی باید به پزشک مراجعه نمود؟

  • اگر درجه حرارت کودک بیش از حدطبیعی شود.
  • اگر علایم عفونت مثل درد، چرک، تورم بیش از حد یا قرمزی زیاد لثه در حین دندان درآوردن ایجاد گردد.
نوشته‌های پیشین
سن رویش دندان های دائمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

مقالات مشابه

فهرست