سن رویش و افتادن دندان شیری

|

دندان ها را بهتر بشناسیم

|

اطلاعات مقاله

آشنایی با دندان ها:
دندان های انسان در دوسری رویش می یابند. در ابتدا که نوزاد فک کوچکی دارد دندان های با ابعاد کوچک در دهان رویش می یابند. که بنام دندان های شیری معروفند این دندان ها به تعداد 20 عدد و در هر فک 20 عدد رویش می یابند. در هر فک 20 دندان شیری وجود دارد که 4 عدد آنها لبه تیز و برنده دارند و معرف به دندان های ثنایا هستند (میانی و کناری) و نقش آن بریدن غذا می باشد.

دندان سوم از هر طرف که نوک تیزی نیزدارد معروف به دندان نیش است و نقش آن برای گرفتن مواد غذایی و پاره کردن آن است.

دندان چهارم و پنجم شیری در هر فک معروف به دندان مولر است که نقش آن بیشتر در جویدن و له کردن غذا می باشد. به تدریج با رشد کودک و بزرگ شدن فک و نیاز به قدرت بیشتر برای جویدن و دندان های بیشتر برای جویدن دندان های شیری با دندان های دائمی جایگزین می شوند.

4 دندان ثنایا در هر فک با 4 دندان ثنایای دائمی بزرگتر جایگزین می شوند همچنین دندان های نیش شیری با دندان های نیش دائمی بزرگتر جایگزین می گردند. در انتها دندان های آسیای شیری با دندان های آسیای کوچک جایگزین می شوند. با رشد کودک فک او نیز بزرگتر گردیده است و نیاز به جویدن بیشتر گردیده است لذا علاوه بر جایگزینی 20 دندان دائمی بجای 20 دندان شیری ، در هر فک 6 دندان آسیای بزرگ هم به تدریج از انتها به دندان های قبلی اضافه می گردند که به جویدن غذا کمک بیشتری بنمایند. این دندان های معروف به 6 سالگی در پشت دندان – دندان های آسیای بزرگ اول ، دوم و سوم می باشند. دندان آسیای اول در حدود 7 آسیای دوم شیری بدون اینکه دندان شیری خاصی بیفتد رویش می یابد. این دندان معروف به دندان 6 سالگی می باشد دندان آسیای بزرگ دائمی دوم در حدود سن 12 سالگی پشت دندان آسیای بزرگ اول دائمی رویش می یابد و در نهایت دندان آسیای بزرگ سوم که معروف به دندان عقل است بعد از 10 سالگی در انتهای دندان های رویش می یابد.

سن رویش دندان های شیری:
با رویش دندان های شیری از 9 ماهگی تا 04 ماهگی، کودک می تواند با تکمیل رژیم غذایی و خوردن غذاهای سخت تر و جایگزینی آنها به جای شیر و غذاهای نرم، علاوه بر رشد به تقویت و شکل گیری عضلات صورت خود کمک کند. فقدان دندان های کرسی برای جویدن و دندان های ثنایا (دندان های پیشین) برای بریدن تاثیر منفی بسزایی بر تغذیه صحیح و در نتیجه رشد کودک خواهد گذاشت. چنانچه دقت شود، تلفظ حروف بعد از ادای اصوات که در ماه های اول تولد، کودک ابراز می کند، با رویش دندان ها و قرار گرفتن زبان در محل ادای صحیح حروف شروع می شود و فقدان هر کدام از دندان ها، این روند را دچار اشکال کرده که در نهایت به علت ایجاد عادات ناصحیح، تکلم و تلفظ درست را مختل می کند. باید به خاطر داشت که زمان رویش دندان های شیری نمی تواند متغییر باشد و در همه افراد یکسان نیست تغییرات زمان رویش تا شش ماه (قبل یا بعد از زمان ذکرشده) طبیعی می باشد.

زمان تقریبی رویش دندانهای شیری به ترتیب عبارتند از:

فک پایین
ثنایاهای میانی 6-10 ماهگی
ثنایاهای کناری 10-16 ماهگی
دندان نیش 17-23 ماهگی
آسیای اول 14-18 ماهگی
آسیای دوم 23-31 ماهگی
فک بالا
ثنایاهای میانی 8-12 ماهگی
ثنایاهای کناری 9-13 ماهگی
دندان نیش 16-22 ماهگی
آسیای اول 13-19 ماهگی
آسیای دوم 25-33 ماهگی

ترتیب رویش داندانهای شیری عبارتند از: ابتدا ثنایاهای میانی بعد ثنایاهای کناری، در ادامه آسیای اول بعددندان های نیش و در انتها آسیای دوم رویش می یابد.

برای بخاطر سپردن رویشدندان ها می توان قانونی را ارائه نمود هر چند این قانون در 100 % موارد کارایی کامل را ندارد ولی در بسیاری از مواقع کارگشا خواهد بود:

  • رویش اولین دندان در 7 ماهگی
  • در 11 ماهگی 4 دندان در دهان وجود دارد.
  • در 15 ماهگی 8 دندان در دهان وجود دارد.
  • در 19 ماهگی 12 دندان در دهان وجود دارد.
  • در 23 ماهگی 16 دندان در دهان وجود دارد.
  • در 27 ماهگی 16 دندان در دهان وجود دارد.

سن افتادن دندان های شیری:
لازم به ذکر است که رویش دندان جانشین دندان های دائمی همیشه بلافاصله بعد از افتادن دندان شیری نیست و گاهی می تواند تا چند ماه بعد از افتادن دندان ، رویش دندان دائمی اتفاق افتد و در بعضی موارد رویش دندان دائمی در حالی صورت می گیرد که هنوز دندان شیری در دهان وجود دارد که در این موارد بهتر است به دندانپزشک مراجعه شود چرا که در بعضی موارد نیاز به کشیدن دندان شیری وجود دارد و در بعضی موارد نیازی به کشیدن دندان شیری نیست.

نوشته‌های پیشین
زمان تشکیل دندان ها
نوشته‌ی بعدی
سن رویش دندان های دائمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

مقالات مشابه

فهرست