سن رویش دندان های دائمی

|

دندان ها را بهتر بشناسیم

|

اطلاعات مقاله

زمان رویش دندان های دائمی همانند دندان های شیری می توند متغییر باشد و برای همه افراد زمان دقیقی وجود ندارد اما بر اساس مطالعات میانگین سن رویش دندان های دائمی در جدول زیر آورده می شود. بدیهی است تفاوت از این رنج تا 6 ماه طبیعی تلقی میشود و در صورت تسریع تا تأخیر بیش از این مدت بایستی با دندانپزشک مشاوره گردد.

فک پایین فک بالا
ثنایای میانی ثنایای میانی
ثنایای کناری ثنایای کناری
دندان نیش دندان نیش
آسیای کوچک اول آسیای کوچک اول
آسیای کوچک دوم آسیای کوچک دوم
آسیای بزرگ اول آسیای بزرگ اول
آسیای بزرگ دوم آسیای بزرگ دوم
آسیای بزرگ سوم آسیای بزرگ سوم

ترتیب است که ابتدا دندان آسیای اول در انتهای دندان های شیری بدون اینکه دندانی بیفتد رویش می یابد پس از مدت کوتاهی ثنایاهای میانی دائمی رویش می یابند پس از ثنایاهای میانی، ثنایاهای کناری رویش می یابد سپس دنداهای نیش، آسیاهای کوچک اول و دوم و در نهایت آسیای بزرگ دوم و در انتها دندان عقل یا آسیای بزرگ سوم. قابل ذکر است که گاهی رویش دندان آسیای بزرگ اول همزمان با ثنایاهای میانی است و یا تقدم رویش گاهی با ثنایاهای میانی می باشد.

ترتیب رویش در فک بالا:
ابتدا آسیای بزرگ اول، بعد ثنایاهای میانی، ثنایاهای کناری، آسیای کوچک اول، آسیای کوچک دوم و دندان نیش، آسیای بزرگ دوم، آسیای بزرگ سوم. در مواقع رویشدندان های ثنایای میانی اگر ثنایای شیری نیفتد چه باید کرد.گاهی قبل از افتادن ثنایاهای شیری ثنایای دائمی فک پایین در سمت داخلدندان های شیری رویش می یابند در این مواقع بسته به سن و لقیدندان های شیر اعمال متفاوتی صورت می گیرد.در ابتدا باید عنوان شود که رویش داخلی دندان های دائمی قبل از افتادن دندان های شیری اتفاق غیر معمولی نیست در این مواقع اگردندان های شیری لقی داشته باشد هیچ نیازی به کشیدن دندان های شیری نمی باشد واین دندان های لق خودبخود خواهند افتاد اما اگردندان های شیری لقی نداشته باشد بهتر است به دندانپزشک مراجعه شود تا در صورت نیازدندان های شیری کشیده شوند. اگراین اتفاق، رویش دندان ثنایای دائمی بدون افتادن دندان شیری در فک بالا باشد بهتر است که دندان شیری کشیده شود. همچنین اگر رویش دندان دائمی در خلف فک باشد و دندان شیری نیفتاده باشد بهتر است جهت بهترین درمان ممکن به دندانپزشک مراجعه گردد.

نوشته‌های پیشین
سن رویش و افتادن دندان شیری
نوشته‌ی بعدی
مشکلات حین رویش دندان ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

مقالات مشابه

فهرست